ČLÁNEK 13

29. listopadu 2018 v 4:50 |  kultura
článek 13 je část nově projednávanýho zákona v evropský unii. pokud tenhle zákon přijde v platnost, o čemž se rozhodně v lednu 2019, budou mít členský země eu dva roky, aby ho reálně implementovaly. o co se jedná? tenhle zákon nařizuje provozovatelům internetových serverů, aby ručili za veškerej nahranej obsah, co se na jejich server dostane. to znamená, že třeba uložto bude muset skončit.

zkrátka a dobře, až do teď nesl zodpovědnost za nahrávaný obsah vždy uživatel. vstupujeme v éry, kdy nese odpovědnost provozovatel serveru. takže když nahraju na uložto "osm hrozných" od quentina taranina, quentin má právo zažalovat uložto a vysoudit miliony dolarů jako odškodný za porušení autorských práva.

na první pohled se jeví tenhle zákon férově, že jo? chrání držitele autorských práv. tim to ale nekončí. pro obyčejnýho člověka se lecos změní. už nebudeme mít filmy volně dostupný na pirátských serverech. mně osobně tohle nevadí. filmy pořád poběží v televizi anebo si je můžu kupovat na nosičích. problém je, že momentální znění článku 13 zasahuje ještě dál. ohrožená je existence youtube.

vzhledem k tomu, že užitevatelé z celýho světa nahrávaj na youtube až 400 hodin videí každou minutu, nejsou zaměstnanci youtube schopný kontrolovat každý video zvlášť, a tak to za ně provádí automatizovaný software podle analyzování tzv. content id. neni to dokonalej systém a leckdy se stane, že projde filterem i video, který by nemělo, ale doposud to stačilo, protože se každá chyba dala zamést pod fair use. pod timhle novým zákonem už to ale stačit nebude.

jednou z možností, jak se k tomu youtube postaví je ta, že běžným uživatelům v evropský unii prostě zakáže nahrávat videa a povolení dostanou jen velký licencovaný společnosti. stejně tak znemožní youtube evropským uživatelům sledovat videa, jejichž původ má neprověženou licenci. jednoduše řečeno youtube se pro uživatele v evrospký unii změní k nepoznání. asi tak 80% videí zmizí a budeme mít přístup jen k videím od velkých korporací a mezinárodních firem. konec vlogerů, konec ranterů, konec diy tutoriálů, konec hudby zadarmo a další, a další konce.

to, co popisuju je samozřejmě nejčernější scénář. ještě se může stát hodně věcí, ale tady tohle je rozhodně jednou z možností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama